fbpx

Tuk versus svaly – DÍL 3: Deník hubnoucího Jirky

Změnit životní styl ze dne na den? Nesmysl. Lepší a snesitelnější je začít drobnými úpravami jídelníčku a mírným pohybem. Zvyšuje se pak šance, že vydržíte. Osvojit si nové návyky totiž může být boj. Své o tom ví i Jirka Reichl, mluvčí České obce sokolské. Se svou ženou Pavlínou se přihlásil do hubnoucí výzvy, kterou pořádáme ve spolupráci s nutriční terapeutkou Gabrielou Mádrovou. Se svými pocity – i prohřešky – se svěřil ve svém deníku.

Čtvrtek 6. 5. 2021


Včera to bylo celkem v pohodě, když jsem šel ze schůzky v centru pěšky domů, na Tyláku jsem nakoupil zeleninu (kedlubny, skvělá cherry rajčátka a ředkve). Všechno jsem to smíchal, dochutil, dal do toho palouček (něco jako Lučina z Lidlu) a byla to pecka. Ani jsem nepotřeboval pečivo. 


Ale dnes – oběd z Kolkovny Olympia dle očekávání docela dobrej, ale ta porce masa mi prostě nestačí. Ještěže mám ten salát ze včerejšího večera. Takže se dorazím tím. Ze schůzky na Letné jsem se vydal pěšky přes Revoluční na Masaryčku (3 036 kroků). Po cestě trochu hladová krize, takže návštěva Penny, padlo mi do oka smoothie, maracuja, banán, chia semínka… K tomu nějaká tyčinka s oříškama. Dobré to bylo. Po příchodu domů obligátní odpolední káva a k tomu farmářský chléb s máslem a medem.


Ale nekoupil jsem nic dalšího. Takže při pohledu do lednice kolem osmé fakt nevím, co si mám dát. Vidím tam buřtguláš, který miluju a Pavlína ho vaří skvěle. Vize, že budu do půlnoci (nebo možná déle) pracovat, přispívá k tomu, že si ho dám.


Musíme se příště lépe připravit na večeři. Ta se zdá být kritickým jídlem dne, přesně, jak jsem říkal už při první návštěvě u výživové terapeutky. Na přípravě večerního jídla se podepisuje i únava nastřádaná z celého týdne. Prostě už nemáme ve čtvrtek večer sílu moc přemýšlet nad tím, co si dát. 


Tak guláš si nedám. Pavlína po ohřátí naznala, že guláš zkysl. Tak co teď? A ještě to tak voní.


Nakonec lepší varianta než buřtguláš (měl jsem z něj trošku výčitky už dopředu): naše oblíbená smažená rýže se zeleninou na másle – 200 g.


Pátek 7. 5. 2021


Dopoledne snídáme celkem vydatně a v klidu, nejde se do školky. Jedeme na chalupu. Kvůli pozdější snídani nestíháme oběd, krůtí maso s bramborovou kaší Pavlína naplánovala na chalupu. Ještě musíme vyzvednout ryby ze zimního bytu (u tchýně ve sklepě) a převézt je na chalupu. 


Po cestě je Penny, tak se stavujeme pro už vyzkoušené smoothie a tyčinky jako svačinu do auta. Pája jich nakoupila víc jako zásobu na víkend. Plán je, že Páju a děti, které se těší na kamarády z chalupy, vyhodím na chalupě a pojedu nakupovat do Nového Bydžova. Pavlína mezitím připraví pozdní oběd.


Když přijedeme na chalupu, zjistíme, že se nám dostala do baráku kočka, která sice vypadá, že v pokojíčku spí na kožešině, ale je jasné, že spí věčným spánkem. Pavlína má málem infarkt, když zjistíme, že kočka v zápalu snahy dostat se z vězení rozdrápala všechny záclony. Musím kočku pohřbít, Pavlína likviduje spoušť, a proto beru děti a jedeme na nákup spolu. Na nějakej oběd nebylo ani pomyšlení. U řezníka dostávají děti vyhlášenou šunku a rohlík. Já si dám jen šunku.


Nakoupil jsem nějaké sýry a zeleninu na večer k televizi. 


To už děti běží k sousedům, vzápětí se dozvídáme, že tam chtějí a můžou spát a my se máme stavit na pokec po zimě. Když přijdeme, zjistíme, že pan domácí má abrahámoviny, takže si dáváme nějaká piva, whisky Grants a chleba s vynikající tvarůžkovou pomazánkou.


Spát jdeme kolem třetí.


Sobota 8. 5. 2021


Budí nás děti před 10, kdy oznamují, že jdou na hřiště. Snídaně spíše v běhu, šunka, hořické rohlíky, na které jsme se tak těšili!


Na druhou odpoledne chystám kombinaci vepřového karé nakládaného v medvědím česneku, plus směs krůtího na nudličky, jarní cibulka, česnek… Salát: nastrouhaná okurka, rajčata, jarní cibulka, pórek, česnek a pečené brambory. 


Odpoledne/večer pokračuje oslava narozenin souseda, opět si dávám chleba s tvarůžkovou (asi dva kusy). Jeden s domácí zvěřinovou paštikou a jeden s křenem a vynikajícím dančím řízkem, jednu malou klobásku (spíš takový chudý špekáček s paprikou) a půlnoční vynikající guláš ze zvěřiny s chlebem (dlouho jsem odmítal, ale nedalo se).


Piv asi 8. 🙁 Krakonoš 11.


Sdílet příběh: