fbpx

Jak si najít psychologa?

Petra poslední týdny cítila návaly úzkosti. Nebyla schopná se soustředit, špatně spala, budila se zpocená. Na naléhání kamarádky se rozhodla vyhledat odbornou pomoc. Nebyla si tím krokem moc jistá. Nikdy si nemyslela, že by psychologa potřebovala. Ten je přece pro blázny. Ale její úzkost se stále zvyšovala, a tak se rozhodla, že to riskne. Nevěděla ale, jak se v desítkách nabídek vyznat. Tak si prostě vybrala psycholožku, která jí byla sympatická jménem. Navíc působila nedaleko.

Při prvním setkání měla Petra sevřené hrdlo a bolelo ji břicho. Psycholožka se na ni krátce podívala, pozdravila a nechala ji nakreslit strom. Petře se moc nechtělo, ale zadání splnila. Psycholožka si strom změřila, nevysvětlila, proč ho potřebovala, ani se nijak nevyjádřila. Zeptala se Petry na její potíže. Ta popsala, jak se poslední dobou cítí, a zmínila, že úzkosti začaly, když měla problémy v práci, kde je soupeřivé prostředí. Při rozhovoru se Petra necítila komfortně, měla pocit, že ji psycholožka trochu soudí a nevěnuje jí svou plnou pozornost. V místnosti to nepříjemně vonělo. Petra trochu pookřála, když se psycholožka svěřila, že manžel její sestry je stejně arogantní jako Petřin šéf a že se to nedá vydržet. Na závěr řekla, že se můžou domluvit na dvou sezeních týdně, dokud se úzkosti nezmírní. Petra už ji nikdy nenavštívila.


Možná jste se vy nebo vaši blízcí ocitli v podobné situaci jako Petra. Tak jako v každé oblasti služeb, i mezi psychology lze najít ty vynikající i špatné. Člověk, který nemá s psychologií zkušenost, se jen těžko orientuje v tom, kdo je kvalitním odborníkem. Co tedy odlišuje dobrého psychologa?


Vzdělání a odbornost


Psycholog má ukončené vysokoškolské vzdělání ve studijním programu Psychologie (nejčastěji Mgr., PhDr., Ph.D.), absolvoval povinnou psychologickou praxi, v lepším případě i psychoterapeutický výcvik. Tyto informace by měl mít uvedené na své webové stránce. Dobrým znamením je členství v profesních organizacích (např. ČMPS), což znamená, že se hlásí k etickému kodexu, zavazuje se k důvěrnosti informací, je transparentní ohledně svého vzdělání, profesních zkušeností, metod (striktně psychologické, vědecky podložené metody, nikoliv esoterika), a uvádí ceny.


Doporučení, osobní zkušenost


Mezi psychology najdete kvalitativní rozdíly. Doporučení můžou být nápomocná, přesto mějte na paměti, že každý klient i jeho problém je specifický. Neexistuje jednotný recept na to, který psycholog se pro vás hodí. Vašim pocitům z návštěvy psychologa byste rozhodně měli věnovat pozornost a poslechnout svou intuici. Obecně platí, že své pocity a dojmy můžete zhodnotit tak po třech setkáních.


Vlastnosti a chování


Mělo by být samozřejmé, že si s vámi psycholog vytvoří profesionální vztah, tedy že do konzultací nevstupují jeho osobní preference a potřeby. Své prožitky by měl dokázat odsunout a dát vám dostatečný prostor. A taky budit vaši důvěru, abyste se s ním cítili bezpečně. Měl by být rovněž empatický, dokázat se vcítit do vaší situace a pochopit vaše pocity i myšlenky. Žádoucí je rovněž nestrannost, pokud mu popisujete nějakou situaci, nesmí vás hodnotit ani odsuzovat.Pokud zvažujete návštěvu psychologa, rozhodně to o vás nevypovídá nic negativního. V dnešní stresové době nejde o žádné tabu.


Správný psycholog pozorně naslouchá, poskytuje zpětnou vazbu, nabízí různé pohledy na problém. Mluví srozumitelně, „překládá” odborné termíny do běžného jazyka. Může používat psychologické testy a vysvětlit vám, k čemu slouží. Měl by umět interpretovat výsledky. Povolaný odborník s vámi rovněž pracuje na takovém řešení, které je nejvhodnější právě pro vaši situaci a osobnost. Je schopný doporučit dalšího odborníka, který pomůže pomoct. Není třeba k němu chodit roky, aby se situace konečně zlepšila.


Pokud zvažujete návštěvu psychologa, rozhodně to o vás nevypovídá nic negativního. V dnešní stresové době nejde o žádné tabu. Jedná se o účinnou duševní očistu, díky které se budete cítit lépe. Lékař se stará o vaše bolavé tělo, proč nedopřát stejnou péči také vaší duši? Pokud vás něco tíží, díky kvalitnímu psychologovi naberete sílu a najdete novou radost ze života.PhDr. Michala Škrábová, Ph.D. 

Michala je interkulturní psycholožka. Přes deset let učila na Karlově a na Metropolitní univerzitě a více než sedm let provádí interkulturní a adaptační tréninky. S kolegyní Milou della Briottou spoluzaložila Interkulturní psychologickou poradnu Hezky česky, která pomáhá Čechům v zahraničí i jiných interkulturních situacích.


Sdílet příběh: